Most, hogy a helyzet nem a szokásos, szerinted melyik a járható út: Követni az eseményeket, vagy megpróbálni eléjük menni? Te melyik stratégiát választod?
Neked dinamikus, vagy passzív stratégiád és taktikád van? Hogy mi a különbség? Amíg a passzív taktika azt jelenti, hogy bár figyeled a híreket és a változásokat, inkább sodródsz velük, mint hogy átvedd az uralmat felettük.
Sodródsz az árral és mindent megpróbálsz megtenni, hogy a jelenlegi erőforrásaid segítségével minél könnyebben vészelhesd át a nehézségeket. A túlélésre hajtasz. Csakhogy nincs hatásod az eseményekre. Ha jól alakulnak a dolgok, szerencsés vagy, de ha nem, abba jobb bele sem gondolni.
Ellenben a dinamikus stratégia segítségével elébe tudsz menni az eseményeknek. Folyamatosan elemzel, kutatsz, figyelsz és számításokat végzel.
Az út a dinamizmusé
A jó választás természetesen a dinamikus taktika és stratégia. A folyamatos elemzések és számítások útján előre láthatod, hogy a legnagyobb eséllyel hogy fognak alakulni a dolgok és így nem utólag kell kapkodnod és tüzet oltanod, hanem úgy tudsz működni, hogy a lehető legkisebb káros hatással járjanak Rád nézve a változások.
Ehhez folyamatosan figyelned kell a célcsoportjaidat. Melyik az, amelyik most jobb helyzetben van, vagyis jobban tudsz számára értékesíteni. Ide kell összpontosítanod mindent, az összes erőforrásodat és kiaknázni a lehetőségeket. A másik célcsoportot sem szabad figyelmen kívül hagynod, akiknek most éppen nem a legjobbat dobta a gép, hiszen nem akarod, hogy elveszítsd őket és ne tudj nekik értékesíteni akkor, amikor már ők is újra nyerésre állnak.
Tanulj és taníts
Nemrég egy olyan pénzügyi tanácsadó cégnél tartottam oktatást, akik a lehető leghamarabb voltak képesek reagálni a válságra. Dinamikus taktikájuk, stratégiájuk volt, így szinte a járvány kitörésének első napjaiban képesek voltak kidolgozni azt a módszert, amellyel két hét alatt át tudtak állni az online munkára és értékesítésre.
De akkor miért volt szükségük rám és az oktatásomra? Mert a legnagyobb ellenzék a cégen belül volt, mégpedig az értékesítők. Nem voltak hajlandók alkalmazkodni az új helyzethez. Évek alatt megszokták, hogy egy bizonyos módon, azaz személyesen értékesítenek és nem voltak hajlandóak megtanulni az új, online módszereket.
Miután elbeszélgettem velük, és megkérdeztem, hogy mi a baj, elmondták, hogy új nekik a számítógépes munka és nem akarják megtanulni. Fel kellett hívni a figyelmüket rá, hogy most vagy így tárgyalnak, vagy sehogy. De ha nem tárgyalnak, majd jön a konkurencia és ők fognak helyettük is. És el fogják veszíteni az ügyfeleiket, a munkájukat, a megélhetésüket, a biztonságukat.
Három óra elteltével rájöttek, hogy a mostani helyzet nem is olyan borzalmas. Rengeteg időt és pénzt nyertek azáltal, hogy nem kellett utazniuk, benzinre, ebédre, kávéra költeniük. A fennmaradó időt pedig oktatásra tudták fordítani, amelyből még többet tudtak profitálni.
Mert nem minden kerül vissza a régi kerékvágásba
Ha elmúlik a járvány, akkor sem fog minden úgy működni, mint korábban. Nagyon sokan rájöttek, hogy mennyit lehet nyerni az online módszerekkel. Nem marad meg minden, de egészen biztos, hogy használni fogjuk ezeket a jövőben is, még ha nem is olyan gyakorisággal, mint most.
Ha pedig a munkaerő nem képes, vagy nem hajlandó a változásokra és az alkalmazkodásra, akkor sajnos minőségi cserére kell sort keríteni. Természetesen nem az a cél, hogy elküldjük a régi, jól bevált embereket. De most sokan felszabadulnak és olyan emberekkel, akik nem a közös célért dolgoznak, nem szabad együtt tevékenykedni.
Szóval ne feledd, elemzés, gyors reakciók és előrelátás. Ez az, ami minden esetben előrevisz!
Képezd magad! Most van időd erre és fontos, hogy a megszerzett tudással megerősödve tudsz majd dolgozni, amikor újra lehetőséged nyílik a régi keretek között működni. Gyere el a vezetőknek szóló haladó tréningre, ami először a szemléletmódodat, aztán a hétköznapjaidat változtatja meg azzal, hogy rámutat, hogyan dolgozhatnak hatékonyabban az értékesítőid.