“Okos ember a más hibájából tanul…”, szól az intelem, amit az elsők között tanítottak meg velünk gyerekkorunkban. A tanulsága világos, az elve szintén érthető, olyan sikeres embert viszont keresve sem találnánk a Földön, aki életére ne tett, gyakorolt volna pozitív hatást egy-egy nagy hiba, melyet útközben elkövetett. Ez nem probléma, sőt, ott rontották volna csak el, ha feladják a küzdelmet a kudarc után. A célok elérése részben a kudarcélmény helyes kezelésén is múlik. Ebből a cikkből megtudhatod, hogyan növelheted az önbizalmad rossz periódus alatt is.
Céljaink szerepe
Visszatérve a nyitómondatra: hamar elillan minden pozitív árnyalat, ha újra és újra ugyanazokat a hibákat követjük el. Az ilyen jellegű ismétlések ellen még jóval a folyamatok előtt tehetjük a legtöbbet, mivel a céltalan bolyongás során folyamatosan falakba ütközünk. A célok megfogalmazása több szempontból is fontos, legyen szó karrier, életforma, vagy akár magánéleti célokról:
- Valamennyi nehézség mindig volt, van és lesz is. Még akkor is felütik a fejüket napi problémák, amikor több területen összeállnak a csillagok a fejünk felett, nem beszélve az igazán nehéz periódusokról. A jól megfogalmazott ambíciók segítenek abban, hogy fent és lent is kiegyensúlyozottak maradjunk, mivel az örömteli és bánatos napok is átmenetiek.
- Célok nélkül azt is nehéz meghatározni, hogy mi is az a siker. Ha nem tiszták az elképzelések, akkor az események “csak úgy történnek”, ennek hatására pedig a kudarcélmények fognak egymásra kerülni, míg a pozitív fejlemények felett rendre átsiklunk.
- Mindez igaz a másik oldalra is, miszerint ha megvan, hogy mit is akarsz elérni, akkor sok, adott pillanatban negatívnak tűnő esemény ereje enyhül, mi több, idővel még pozitívabbá is válhat. Ez a letéteményese annak, hogy jóval később visszanézhess egy akkor fájdalmas időszakra és azt mondhasd, a későbbi fordulatok fényében a lehető legjobban alakultak azok a napok.
Így fejleszd az önbizalmadat!
A “Sose add fel!” egy másik olyan intelem, amit ezer és egy éve hallunk. Mint minden közhely, sok igazságot tartalmaz, viszont a hozzá tartozó eszközök rendre elmaradnak a mondat végéről, és így sokszor üressé válik. A kitartás egyik pillére az önbizalom erősítése, amit ugyanúgy fejleszteni kell, mint mondjuk a munka képességeket. Az önbizalmat pedig úgy lehet a leghatékonyabban erősíteni, ha tudatosan megismétlünk eredményes cselekedeteket.
A Comline Önbizalom Tréningjével olyan fogásokat tanulhatsz meg, amit aztán az élet több területén is a hasznodra fordíthatsz. És mi is lehetne jobb érzés annál, mint amikor egy szilveszteri bulin úgy érzed, egy sokkal stabilabb éned zárja le az adott esztendőt ahhoz képest, aki elkezdte!