A tárgyalástechnika első – vagy inkább nulladik – lépése, hogy pontosan megfogalmazd magadban, mit is szeretnél letárgyalni. Ez elsőre könnyebbnek tűnik, mint valójában, de elengedhetetlen a siker szempontjából, hogy végig menj rajta.
Miután megszületik benned a deal, a következő lépés a bizalomépítés. Ha jól megnézzük ezt a szóképet, már rögtön magában hordozza a feladatot. Bizalmat elnyerni szoktak, esetleg odaférkőzni hozzá, ezek viszont mind hosszabb időt feltételeznek. Tárgyaláskor viszont ez utóbbi nem adott, így építkezni kell. Nyilvánvalóan kritikus elemről beszélünk, lévén üzlet sok kiindulópontból születhet, de a gyanakvás biztosan nincs köztük.
Az idő rövidsége persze nem azt jelenti, hogy mindent amilyen gyorsan csak lehet pörgess fel a megcélzott végkifejletig: az így lekerekített tárgyalások bizalmatlanná tehetik azt, akit meg akarsz győzni az igazadról. Sokan elkövetik azt a hibát, hogy kifejezetten ódzkodnak a csendtől és túlzott beszéddel kompenzálják a saját idegességüket. Holott a “csendek”, jól használva, nagyon is előnnyé válhatnak akkor, ha az a másik fél komfortérzetét, a beszélgetésbe való belehelyezkedését szolgálják. Amennyiben azt látod, hogy a túloldal a kérdéseidre feltett jó válaszokon gondolkozik, ne szakítsd meg benne, mert az bezárkózást okozhat. Hallgass és gondolkozz te is, és csak akkor beszélj, amikor érzed belül, most tovább kell húznod a beszélgetést, nem pedig futnod utána. Hallgatni arany, ha az azt takarja, valóban figyelsz a másikra.
Megismernél hasonló tárgyalástechnikai tanácsokat ahhoz, hogy következőre felkészültebb partnerként ülhess asztalhoz? Ha igen, nem kell mást tenned, mint eljönni a Comline Tárgyalástechnika Tréningjére május 26-án. Jelentkezz most!